Nocne obserwacje nieba

W dniu 11 maja 2018r. o godz. 21:00 w SP60 odbyło się pierwsze spotkanie szkolnych miłośników astronomii prowadzone przez Panią Alicję Kozak nauczyciela SP60 oraz Macieja Stachowiaka – Rada Osiedla Naramowice – astronoma amatora.
Mimo niepewnej pogody w godzinach popołudniowych, podczas obserwacji mieliśmy dużo szczęścia, po godz. 20-tej chmury z nieba południowego i zachodniego zniknęły odsłaniając najjaśniejsze obiekty niebieskie widoczne tego dnia po zachodzie.
Planowaliśmy obserwację dwóch ciał niebieskich Jowisza i Wenus.
Jowisz widoczny jest w tych dniach w godzinach wieczornych na południowo-wschodnim niebie nisko nad horyzontem, Wenus natomiast widoczna jest po zachodzie słońca na niebie zachodnim, również nisko nad horyzontem.

Poniżej mapki przedstawiają ich położenie w dn. 11.5.2018r godz. 21:45.

Obserwacje prowadziliśmy teleskopem typu Newtona ze zwierciadłem o średnicy 254mm.

Zobaczyliśmy Jowisza z jego księżycami: oraz Wenus która spowita była przez swą gęstą atmosferę.
 Wenus pokryta jest nieprzezroczystą warstwą dobrze odbijających  światło chmur kwasu siarkowego, które nie pozwalają na obserwację jej powierzchni z kosmosu w świetle widzialnym. Ma najgęstszą atmosferę ze wszystkich planet skalistych w Układzie Słonecznym, składającą się głównie z dwutlenku węgla.
Wenus oddalona jest w tych dniach od Ziemi na około 1,4 jednostki astronomicznej czyli około 206 mln km.Wenus jest drugą planetą od Słońca, jest planetą skalistą, jej objętość to około 0,86 objętości Ziemi. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu.
Na niebie planeta jest widoczna tylko przez około trzy godziny przed wschodem Słońca nad wschodnim horyzontem lub po zachodzie Słońca na zachodnim niebie. Nieodłączna towarzyszka wschodzącego i zachodzącego Słońca, nazywana jest także Gwiazdą Poranną, Zaranną, Porankową lub Jutrzenką.

Jowisz w tych dniach jest najbliżej Ziemi około 4,4 jednostki astronomicznej czyli około 650 mln km.
Jowisz jest piątą planetą od Słońca, jest planetą gazową.  Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół razy większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym.
Jej objętość to około 1361 objętości Ziemi.Wraz z Saturnem, tworzą grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.

Poniżej rzut Układu Słonecznego w dn. 11 maja 2018r.

 

/Maciej Stachowiak/

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.