180-lecie

Piękne 180 lat

„W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość marzenia”
/Herbert George Wells/

W bieżącym roku mija 180 rocznica od chwili założenia we wsi Naramowice szkoły powszechnej. Z początku mieściła się ona w skromnej lepiance, pokrytej słomą. W 1867 roku nastąpiła przeprowadzka do drugiego budynku przy ul. Rubież 18. A w roku 1910 lekcje zaczęły się odbywać w kolejnej, już trzeciej, siedzibie przy ulicy Rubież 20. We wrześniu 1965 roku oddano do użytku szkołę przy ulicy Boranta 2, w której lekcje odbywają się do dzisiaj.
Szkoła Podstawowa nr 60 jest szkołą z tradycjami, bogatą historią i jedną z nielicznych szkół, które mogą obchodzić tak piękne jubileusze.
W styczniu powołany został Komitet Organizacyjny obchodów. I od tej pory na terenie naszej Szkoły odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, które mają upamiętnić jej 180-letnią historię. Na kwietniowym spotkaniu Komitet wybrał z prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny zatytułowany „Moja Szkoła”, rysunek ucznia klasy pierwszej, który umieszczony zostanie na przygotowywanym właśnie, zaproszeniu na główne uroczystości obchodów.
W ramach obchodów zbieramy też fundusze na zakup tablicy pamiątkowej, która zostanie umieszczona na ścianie budynku. Zakładamy, że fundatorem tablicy będzie społeczność szkolna i lokalna. Skarbonka wystawiona jest w holu Szkoły.
Główne uroczystości obchodów 180-lecia odbędą się 8 czerwca. O godz. 9.30 wspólnie przejdziemy ze Szkoły do Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ulicy Naramowickiej, w którym o godz. 10.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji byłych i obecnych uczniów i ich rodziców, absolwentów, nauczycieli, pracowników oraz darczyńców. Mszę św. koncelebrował będzie ks. biskup Grzegorz Balcerek, absolwent naszej Szkoły. Następnie, około godz. 12.00, odsłonięta i poświęcona zostanie tablica upamiętniająca jubileusz. W dalszej części planowane są wystąpienia okolicznościowe, wpisywanie się do księgi pamiątkowej, część artystyczna – sztuka A. Fredry pt. „Śluby panieńskie” – w wykonaniu szkolnego teatru „Maska”, zwiedzanie Szkoły, oglądanie kronik oraz wystaw okolicznościowych w holu budynku i salach lekcyjnych, spotkania z kolegami, wychowawcami, nauczycielami i pracownikami.
15 czerwca, w godzinach dopołudniowych, odbędzie się Jubileuszowy Rajd Rowerowy do Glinna, gdzie urodził się Wojciech Bogusławski, patron naszej Szkoły. Natomiast od godziny 14.00 zapraszam wszystkich mieszkańców Umultowa i Naramowic na Jubileuszowy Piknik Rodzinny, połączony z obchodami Dnia Dziecka, na którym, przewidywanych jest naprawdę wiele ciekawych atrakcji i niespodzianek.
Gorąco zapraszam wszystkich do podzielenia się z nami swoimi wspomnieniami z czasów, gdy chodzili do naszej Szkoły oraz do wzięcia udziału w tych wyjątkowych uroczystościach jubileuszowych.

Halina Larus-Palka

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60

w latach 2012-2017

PATRONAT

Główne uroczystości związane z obchodami powstania szkoły
odbyły się w sobotę 8 czerwca 2013r.

O godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona została uroczysta Msza św.
w intencji byłych i obecnych absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Mszę św. koncelebrował j.e. ks. biskup Grzegorz Balcerek – absolwent naszej szkoły.

O godz. 12.00 odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową na budynku Szkoły

O godz. 12.30 odbyła się uroczysta akademia