Wydarzenia

Podróżnicy i odkrywcy

3 czerwca 2017 r. w naszej szkole odbył się festyn rodzinno-sportowy pod takim właśnie tytułem. Klasy losowały kontynenty i miały kilka tygodni na przygotowanie prezentacji wybranego kraju. Na scenie królowały taniec, piosenki i pokazy sportowe. Hitem okazał się występ gościa z Nikaragui. Uczniowie brali udział w potyczkach sportowych. Wszyscy obecni na festynie mogli skosztować przysmaków z różnych zakątków świata. Dziękujemy Radzie Osiedla Umultowo za ufundowanie dzieciom lodów, zapiekanek, gofrów, hot-dogów i spaghetti. Z festynu wszyscy wrócili zadowoleni.

 

  

  

  

  

  

 

  

  


Obchody 72 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

8 maja obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa – święto państwowe ustanowione w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Na poznańskim Wzgórzu Świętego Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Aleją Niepodległości góruje Pomnik Armii Poznań. W poniedziałkowe przedpołudnie przed pomnikiem odbyły się uroczystości z okazji 72 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie.
Żołnierze poznańskiego garnizonu oddali hołd poległym, pomordowanym i wszystkim ofiarom II Wojny Światowej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, kombatanci, dowódcy jednostek wojskowych poznańskiego garnizonu, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe poznańskich szkół oraz młodzież szkolna. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Armii Poznań. Uroczystość godnie upamiętniła ofiary największej pożogi XX wieku – II Wojny Światowej.


Pomagać można zawsze i wszędzie…

Cztery uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu zaangażowały się 18 grudnia 2016 r. w pisanie listów do dzieci przebywających w obozie dla uchodźców w Grecji. Mieszka w nim 800 osób, z czego połowę stanowią najmłodsi. Listy można było pisać po polsku i po angielsku. Polskie teksty tłumaczyli wolontariusze – studenci III roku arabistyki. W poprzednim tygodniu zaangażowały się w tę akcję klasy III – VI. Razem napisaliśmy 97 listów i niecierpliwie czekamy na odpowiedz. Interesujące dla dziewczynek było spotkanie z p. Anną Wachowską – Kucharską. Warto pomagać !


Lekcja inna niż wszystkie

9 grudnia 2016 roku klasa 4 B gościła p. Magdalenę Garstkę, która przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję na temat „Praw małego pacjenta”. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest tajemnica lekarska, etyka zawodowa i do czego mają prawo podczas leczenia. Rozwiązywali trudne sytuacje, aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Czworo najbardziej zaangażowanych uczniów otrzymało nagrody książkowe, a wszystkie dzieci pani Garstka obdarowała workami na kapcie szkolne. Lekcja była bardzo pożyteczna i potrzebna małym pacjentom.


O Henryku Sienkiewiczu inaczej…

W środę 7 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu odbyła się zgodnie z tradycją wieczornica. A że rok 2016 ustanowiony jest rokiem Henryka Sienkiewicza, z okazji przypadającej setnej rocznicy śmierci, to wieczornica została poświęcona w tym roku właśnie temu Wielkiemu Polakowi. Uczniowie ze szkolnego Kółka Teatralnego „Maska” pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego p. Marioli Dudzik, przybliżyli sylwetkę polskiego Noblisty, opowiadając różne anegdoty i dykteryjki z życia pisarza. Następnie widzowie obejrzeli fragment powieści „W pustyni i w puszczy”, a także wysłuchali groźnych odgłosów burzy piaskowej i dżungli. Na zakończenie wieczornicy Ania Putyra – laureatka Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania – przeczytała swój ulubiony fragment „Potopu”.
Wszystkim bardzo się podobało. I mamy nadzieję, że choć trochę przyczynimy się do popularyzacji twórczości wielkiego pisarza oraz idei zawartych w Jego książkach.
Uwagę wszystkich zwróciła również piękna scenografia.


Wieści z Jarmarku Bożonarodzeniowego
Wrocław – stolica Dolnego Śląska – zachwyca swym świątecznym rozmachem. Mogli się o tym przekonać uczniowie klas 4 b i 6 a, którzy w sobotę 3 grudnia 2016 r. ruszyli na podbój Wrocławia. Najwięcej frajdy całej grupie sprawiła podróż pociągiem. Na miejscu dzieci zastały bajkowy świat. Poznały wyjątkowego krasnala Prezentusia, który pojawia się tylko podczas Jarmarku. Trzykrotne dotknięcie jego czapeczki gwarantuje spełnienie wszystkich marzeń. Można było skosztować świątecznych pierników, francuskich ślimaków i austriackich serów. Dzieci zakupiły pamiątki i podarki dla najbliższych i szczęśliwe wróciły do domu.


Magiczny nastrój w SP 60

Świąteczna atmosfera zapanowała 2 grudnia 2016 r. w godzinach popołudniowych przy ulicy Boranta 2. W Szkole Podstawowej nr 60 odbywał się Kiermasz Świąteczny. Szkoła była nie tylko świątecznie ozdobiona, ale też wokół rozbrzmiewały piękne kolędy.
Na przybyłych czekało mnóstwo bożonarodzeniowych atrakcji. Były świąteczne dekoracje, szydełkowe ozdoby, stroiki, bombki, kartki, różne ciasta, pierniki i inne słodkości. Wszystko starannie wykonane i w bardzo przystępnych cenach. W powietrzu unosił się korzenno, cynamonowo, waniliowy zapach. A to za sprawą pierników i innych domowych wypieków przygotowanych przez uczniów i ich rodziców.
Na stoiskach zakupić można było niepowtarzalne wyroby, stroiki, choinki, przepiękne bombki, bałwanki, kartki świąteczne i inne ozdoby, wszystkie wyjątkowe i oryginalne. Niemal każda rzecz była dziełem rąk społeczności szkolnej.
Natomiast w jednej z sal lekcyjnych pod opieką nauczycieli odbywały się ciekawe zajęcia plastyczne. Można było na przykład wykonać własnoręcznie choinkę zupełnie inną niż wszystkie. W kolejnej sali w nastrój świąteczny wprowadzali chętni dorośli, którzy czytali dzieciom bożonarodzeniowe baśnie.
Przybyli na kiermasz mogli odpocząć w zorganizowanej w stołówce szkolnej kawiarence, gdzie do dyspozycji były różne gatunki ciast, smakowita kawa i herbata, sałatki.

Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 60 ma już wieloletnią tradycję. Organizowany jest wspólnie z Radą Rodziców. Biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich klas, rodzice, uczniowie, nauczyciele. A dochód zasila konta klasowe i szkolne Rady Rodziców. Dla lokalnej społeczności jest on też okazją do miłych spotkań.


Andrzejki w świetlicy szkolnej

Zabawa andrzejkowa dla dzieci ze świetlicy odbyła się 25 listopada 2016 r.. Uczestniczyło w niej 34 uczniów. Oprócz konkursu tańca oraz poczęstunku, dla dzieci zostały przygotowane wróżby. Na zakończenie imprezy świetlicowej wyróżnieni uczniowie otrzymali drobne upominki.


W SP 60 cieszymy się z niepodległości

10 listopada 2016r., w wigilię 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Po powitaniu obecnych na apelu do sali gimnastycznej wprowadzony został poczet sztandarowy. Następnie szkoła rozbrzmiała słowami „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie uczcili ten dzień odświętnym strojem i własnoręcznie przygotowanymi biało-czerwonymi chorągiewkami. Młodzi aktorzy przypomnieli zebranym historię naszego kraju, jego trudną drogę do wolności. Następnie nadszedł moment na wspólne odśpiewanie pieśni „My, Pierwsza Brygada”. Dzieci na pewno zapamiętają tę żywą lekcję patriotyzmu i zrozumiały, czym tak naprawdę jest Ojczyzna dla każdego z nas.

A 11 listopada Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu wraz z opiekunem wziął udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie reprezentujący szkołę uczestniczyli we Mszy Świętej w Farze, następnie w pochodzie udali się na Plac Wolności. Tam został odśpiewany hymn państwowy, a następnie odbył się apel poległych. Po apelu z przyjemnością wszyscy zebrani wysłuchali koncertu orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.


W SP 60 już po ślubowaniu …

21 października 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego odbyła się uroczystość Ślubowania klas pierwszych. Uczniowie klas pierwszych zostali włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 60. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, podczas którego wykazały się umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi. A każde z nich poprzez dotknięcie ramienia dużym ołówkiem dołączyło do naszej szkolnej rodziny, do uczniowskiej społeczności. Zdając sobie sprawę, że jest to wielkie przeżycie zarówno dla dzieci, rodziców, dziadków jak i dla pracowników szkoły, zadbano o stosowną oprawę, by ten dzień zapisał się jako miłe wspomnienie z początków pobytu dzieci w murach naszej szkoły.
W wydarzeniu wzięli również udział liczni goście: rodzice, dziadkowie, Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców oraz nauczyciele. Podczas uroczystości „pierwszaki” otrzymały prezenty ufundowane przez Dyrekcję Szkoły oraz Radę Rodziców. Był to wieczór pełen radości i wzruszeń.

 


Dzień inny niż wszystkie…

14 października zawsze kojarzy się wszystkim z Dniem Nauczyciela. I tak jest rzeczywiście. W szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego z tej okazji odbyły się spotkania z wychowawcami. O godz. 10.00 wszyscy obecni w szkole uczestniczyli w uroczystym apelu. Dla Pani Dyrektor Haliny Larus-Palka ten dzień to okazja aby podziękować wszystkim pracownikom za codzienną pracę, wykraczającą często poza zwykłe obowiązki, za życzliwość, za uśmiech, a także za to, że nauczyciele potrafią docenić uczniów, że potrafią ich zachęcić i że uczniowie mogą zawsze na nich liczyć. Ale to też okazja by złożyć życzenia, spotkać się z nauczycielami i pracownikami, którzy przed laty związani byli ze szkołą oraz wręczyć nagrody wyróżniającym się pracownikom. Podobnie przedstawiciel Prezydium Rady Rodziców złożył serdeczne życzenia wszystkim obecnym.
Potem można było obejrzeć krótkie inscenizacje „Z życia szkoły na wesoło”. Teksty rozśmieszyły widzów i wprowadziły radosny nastrój.
O godz. 12.30 odbyły się otrzęsiny klas czwartych. Uczniowie losowali bajki i przebrali się za jej bohaterów. Można było podziwiać Czerwone Kapturki, Jaśki i Małgośki, Kopciuszki i Śpiące Królewny.
Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki, przedstawiły inne jej zakończenie i rywalizowały w konkurencjach sportowych.
Wszyscy uczniowie zostali otrząśnięci z pokładów przyzwyczajeń edukacji wczesnoszkolnej i przyjęci w poczet klas IV – VI.
Dzień można zaliczyć do bardzo udanych i innych niż wszystkie.

 


Złota Żabka

16 i 17 listopada 2016r. odbyły się szkolne eliminacje XVII Konkursu dla uczniów Szkół Podstawowych „Złota Żabka”, który organizowany jest przez Fundację Edukacji Społecznej EKOS w Swarzędzu, a współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań. Konkurs przeprowadzany jest w dziedzinie języka polskiego i literatury oraz w dziedzinie matematyki. W środę 41 uczniów zmagało się z zagadkami i ortografią, z kolei w czwartek 43 uczniów łamało sobie głowy nad zawiłościami matematycznymi. Celem konkursu nie jest tylko sprawdzenie wiedzy, ale premiowanie uczniów, którzy łączą wyobraźnię z umiejętnością szukania niebanalnego rozwiązania. Aby przejść do II etapu, który odbywa się już w Swarzędzu, uczniowie muszą wykonać prawidłowo 80% zadań tzn. zdobyć 40 punktów na 50 możliwych do uzyskania. Trzymamy kciuki!


Akcja bezpłatnych badań profilaktyczno-stomatologicznych w SP 60

W ramach działalności Szkoły na rzecz świadomości zdrowotnej dzieci, w październiku i listopadzie dyplomowane higienistki z uprawnieniami do wykonywania badań oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych ze Specjalistycznej Poradni Stomatologicznej Ortoidea, dokonują bezpłatnego przeglądu stomatologicznego wszystkim uczniom i dzieciom z oddziału przedszkolnego, których rodzice wcześniej wyrażą pisemną zgodę.
Akcja, oprócz promowania profilaktyki jamy ustnej wśród najmłodszych dzieci, ma celu sprawdzenie prawidłowości budowy zgryzu, wsparcie rodziców w systematycznej kontroli zębów dzieci oraz wzbudzanie pozytywnych emocji u dziecka związanych z osobą Dentysty.
Program każdej wizyty obejmuje pogadankę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, naukę mycia zębów, przegląd stomatologiczny. Dzięki badaniom profilaktycznym można również zauważyć zmiany i nieprawidłowości w budowie.
Na koniec wszystkie dzieci otrzymują imienne karty informacyjne z zaleceniami, a także wskazówki dotyczące zapobiegania przedwczesnej utracie zębów mlecznych, używania środków do higieny jamy ustnej i przykłady zdrowych nawyków żywieniowych oraz higienicznych. Każdy uczeń otrzymuje też dyplom za wzorową postawę i piękny uśmiech.


Promocja kranówki w SP 60

13 października 2016 r., w ramach kampanii propagującej picie wody z kranu na terenie Szkoły Podstawowej nr 60, Aguanet S.A. z siedzibą w Poznaniu, udostępnił do korzystania i zamontował dystrybutor wody pitnej pobieranej z sieci wodociągowej, odprowadzający niezużytą wodę do kanalizacji sanitarnej tzw. zdrój wodny. Szkoła zobowiązana została do podpisania stosownej umowy dotyczącej warunków współpracy i właściwej eksploatacji zdroju m. in. prowadzenia na własny koszt badań wody pobieranej ze zdroju i przeprowadzania minimum raz w roku dezynfekcji. Ale warto było!


Uczniowie SP 60 nadal Radnymi…

W maju 2016r. troje uczniów „sześćdziesiątki” zostało laureatami konkursu „Mój Poznań – miasto widziane oczami dziecka” i tym samym otrzymali oni nominację do pierwszej Dziecięcej Rady Miasta. I tak nasi uczniowie stali się Radnymi.
26 września 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie najmłodszych radnych Poznania. Wzięło w nim udział dwoje już absolwentów naszej szkoły i uczennica klasy szóstej – Hania. Młodzi radni tworzyli mapę marzeń, na której zamieszczali propozycje pod hasłem ”Poznań przyjazny dziecku”. Zostaną one przedstawione 29 września na posiedzeniu „dorosłej” Rady Miasta Poznania. Według dziecięcych wizji nasze miasto będzie bardziej zielone, odnowione zostaną zabytkowe kamieniczki, pojawi się więcej kurtyn wodnych, siłowni plenerowych i placów zabaw. Podczas spacerów będzie można przysiąść na kolorowych, pięknych ławkach. Atrakcją dla turystów będzie kolejka kołowa, która pojawi się na Starym Rynku i w kilku językach posłuchać będzie można historii naszego miasta. Po tak wytężonej pracy dzieci udały się do Fundacji Wspierania Twórczości Ars, obejrzały tam film, zostały ugoszczone ciasteczkami i na tym spotkanie się zakończyło. Miejmy nadzieję, że propozycje młodych radnych zostaną zaakceptowane.


Nasi uczniowie na uroczystości 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej


W rodzinnym fyrtlu

W sobotę 4 czerwca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego rodzice, dzieci, nauczyciele i okoliczni mieszkańcy wspólnie bawili się na rodzinno-sportowym festynie. Wszystko odbywało się w atmosferze wielkopolskiej. Obecni mogli wysłuchać wierszy i piosenek w gwarze poznańskiej. Znalazło się coś i dla ciała. Aerobik, piłka ręczna, sztafeta, ścianka wspinaczkowa i narty rodzinne rozruszały każdego. A dla wzmocnienia: pyry z gzikiem, sałatka z pomidydkami i hajcowany kejter. Najważniejsze, że wszystkim dopisywały humory. Słońce również przygrzewało, więc zabawa była przednia.


Warta przy Poznańskich Krzyżach

W związku ze zbliżającymi się obchodami 60. rocznicy Czerwca’56 oraz Narodowego Dnia Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Szkoła Podstawowa nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu zaangażowała się w różnorodne przedsięwzięcia upamiętniające te ważne dla nas wydarzenia.
6 czerwca 2016 roku dwie grupy uczniów w wyznaczonych godzinach reprezentowało szkołę, pełniąc Warty Honorowe przy Pomniku Poznańskich Krzyży. Uczniowie byli bardzo przejęci swoją rolą i godnie reprezentowali szkołę.