Stacja pogodowa.

14 sierpnia 2014 r. uruchomiona została na budynku szkolnym stacja pogodowa. Stacja została podłączona do światowego systemu prognoz pogody wunderground.com, gdzie widoczna jest jako Poznań-Naramowice.

STACJA POGODOWA
Poznań-Naramowice

Objaśnienia:

1. Kierunki geograficzne:
N – północny,
NE – północno-wschodni,
E – wschodni,
SE – południowo-wschodni,
S – południowy,
SW – południowo-zachodni,
W – zachodni,
NW – północno-zachodni

2. Opady:
1mm opadu odpowiada 1 litrowi wody na 1m2.

3. Ciśnienie atmosferyczne:
Ciśnienie atmosferyczne stacji podawane jest w przeliczeniu na ciśnienie na wysokości morza, zwane ciśnieniem zredukowanym do poziomu morza, oznaczone jako QNH.

Do przeliczeń można założyć, że ciśnienie zmniejsza się o 1 hPa na każde 8,5 metra wysokości nad poziomem morza.
Przykłady:
1.  Jeśli barometr znajduje się na wysokości 92m n.p.m. i zmierzone ciśnienie lokalne
wynosi 1000 hPa (ciśnienie lokalne zwane QFE) ciśnienie zredukowane do poziomu morza QNH wynosi:
QNH = QFE + wysokość / 8,5
QNH = 1000hPa + 92m / 8,5m = 1010,82 hPa (w zaokrągleniu).

2. Jeżeli ciśnienie zredukowane do poziomu morza QNH wynosi 1010 hPa, barometr znajduje się na wysokości 92m n.p.m. to ciśnienie lokalne wynosi:
QFE = QNH – wysokość n.p.m. / 8,5
QFE = 1010hPa – 92m / 8,5 m = 999,18hPa (w zaokrągleniu)

Dla naszej stacji można z pewnym przybliżeniem przyjąć że ciśnienie lokalne (QFE) jest o 10,8 hPa niższe od ciśnienia podawanego przez stację (QNH).