„Mała książka – wielki człowiek”

Uczymy się czytać litery, uczymy się czytać świat

Czytanie może być twórczą i fascynującą przygodą? Na pewno – TAK.

Właśnie taka idea przyświeca kampanii „Mała książka – wielki człowiek”,

stworzonej przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem tej akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, zachęcanie do częstego sięgania po książki i regularnego czytania.

Do ogólnopolskiego projektu włączeni są uczniowie klas pierwszych – także nasi uczniowie.

I właśnie dlatego, przed feriami, uczniowie klasy  1a i 1b wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią Anitą Kucharską i panią Karoliną Piechotą, odwiedzili szkolną bibliotekę.

W czasie tego spotkania każde dziecko otrzymało Wyprawkę Czytelniczą, czyli:

1. „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów literackich,
  2. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” (z częścią przeznaczoną dla rodziców oraz dla dzieci),
  3. „Kreatywny alfabet” – plakat z literami do wycinania.

Na wspólnych zajęciach pierwszoklasiści zapoznali się z Wyprawką; czytali wiersze, rozmawiali o książkach i o tym, dlaczego warto je czytać.

A na koniec… zadania do wykonania:

• stworzenie „literobrazków” (wg inspiracji z „Kreatywnego alfabetu”) lub ilustracji do przeczytanego wiersza,
  • wykonanie kolorowanki.

Wyprawka Czytelnicza i wspólne czytanie – wszystko po to, by spotkania z książką były prawdziwą przyjemnością.

I takich spotkań życzymy najserdeczniej Uczniom i Rodzicom.