Szkoła Podstawowa nr 60
im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu

Tydzień Kariery Zawodowej- podsumowanie

Tydzień Kariery Zawodowej

W dniach 14-20 października w naszej szkole odbywał się Tydzień Kariery Zawodowej. Była to doskonała okazja, by pomóc uczniom zrozumieć różnorodne ścieżki kariery i zapoznać się z różnymi zawodami. Spędziliśmy ten czas w sposób bardzo atrakcyjny i wartościowy.

Za cel postawiliśmy sobie zwiększenie świadomości uczniów na temat różnych zawodów.

Realizowaliśmy go w blokach tematycznych z podziałem na poszczególne dni tygodnia. Zajmowaliśmy się zawodami związanymi z nauką i edukacją, zawodami artystycznymi i twórczymi, zawodami związanymi z ochroną zdrowia, zawodami związanymi z technologią.

Uczniowie dyskutowali o tym, kim chcieliby zostać w przyszłości. Rozważali, czy zawód zawsze jest związany z zainteresowaniami. Analizowali mocne i słabe strony wybranych zawodów. Poznawali różne zawody poprzez spotkania z rodzicami naszych uczniów oraz oglądanie filmików o wybranych zawodach.

W ramach Tygodnia Kariery Zawodowej uczniowie poznawali zawody w miejscach ich wykonywania. Wybrali się na poznańskie lotnisko, by je zwiedzić i spotkać się z jego pracownikami. Uczniowie zobaczyli także strażnicę Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i spotkali się ze strażakiem, który opowiedział im o swojej pracy. Odwiedzili także budynek TVP, gdzie poznawali liczne i ciekawe zawody.

Do udziału w naszym wydarzeniu zaproszono również gości, którzy przedstawili swoje zawody. Klasy spotkały się z pielęgniarką, która wprowadziła uczniów w świat zawodów medycznych. Gościły bibliotekarkę, która przybliżyła proces powstawania książki. Opowiedziała o różnych zawodach związanych z tworzeniem książki – od autora, przez ilustratora, aż po drukarza i wydawcę. Uczniowie mieli także okazję poznać tajniki pracy w telewizji dzięki wizycie operatora kamery z telewizji TVP, który podzielił się informacjami na temat swojej pracy, pokazując dzieciom, jak wygląda telewizja od kuchni i jakie osoby są zaangażowane w produkcję programów. Gościliśmy również naszych lokalnych sąsiadów – przedstawicieli uczniów i nauczycieli z Technikum z Rubieży, którzy przybliżyli kierunki edukacyjne. W klasie 1-3 pojawili się również rodzice, którzy prezentowali swoje zawody (zawód masażysty, zawody związane z powstawaniem autobusów Solaris).

Uczniowie wykonywali różnorodne ilustracje, plakaty. Grali w kalambury zawodoznawcze, gry edukacyjne z nawiązaniem do tematu projektu, rozwiązywali quizy, krzyżówki, zagadki tematyczne,  odgrywali scenki dramowe wcielając się w wybrany zawód.

Na językach obcych wprowadzano nazewnictwo związane z pracą, zawodami i związanymi z nimi czynnościami, miejscami i warunkami pracy. Uczniowie poznawali różne  zawody, uświadamiając sobie, jak wiele zmienia się wraz z rozwojem cywilizacji, techniki i technologii, wzbogacali zasób słownictwa na temat zawodów.


Na zakończenie projektu przedstawiciele klas brali udział w quizie zawodoznawczym, w którym walczyli o miejsca na „Najbardziej zawodową klasę”.

Zwycięzcami zostali:

Miejsce 1Miejsce 2Miejsce 3
Mateusz Baranek 5AWojciech Waraczewski 6BFilip Nowacki 4B
Adam Mroziewski 8BAnna Bąk 7AAmelia Straszewska 8A
Mikołaj Pieprzyk 2ABianka Przybylska 3BPola Dykiert 2B

Podczas realizacji tego wydarzenia zaplanowano także zawodowy pokaz mody. W tym dniu uczniowie przebrali się za osoby wykonujące różne zawody i prezentowali się przed całą społecznością szkolną.  

To był bardzo aktywny tydzień pełen wyzwań i refleksji.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom za zaangażowanie i udział w projekcie.

Zespół do spraw doradztwa zawodowego

Skip to content