PROGRAM WSPIERAJĄCY HARMONIJNY ROZWÓJ UCZNIÓW

Program „Sensoryka wokół nas” realizowany jest w klasie 3a i 3b oraz świetlicy szkolnej.

Powstał w celu wsparcia rozwoju dzieci poprzez stymulację zmysłów sensorycznych w formiekonstruktywnej zabawy.Wprowadzenie niniejszej innowacji ma przyczynić się do lepszego rozwoju intelektualnego, ruchowego i emocjonalno-społecznego oraz rozwijać dziecięce zainteresowania światem.

Program odwołuje się do Podstawy programowej wychowania wczesnoszkolnego.

Głównym celemwdrożenia programu jest:

• wsparcie rozwoju dzieci pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej
  •  uzmysłowieniu dzieciom czym są zmysły i jaką rolę pełnią w życiu każdego człowieka
  • usprawnianie funkcjonowania społeczno- emocjonalnego
  • doskonalenie umiejętności współpracy w grupie
  • poprawę orientacji przestrzennej i koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • doskonalenie umiejętności planowania motorycznego oraz poprawę reakcji równoważnych
  • zmniejszenie negatywnych reakcji pojawiających się na różne bodźce sensoryczne
  • odkrywanie, rozwijanie indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka,
  • rozwijanie inwencji twórczej w różnych formach aktywności,
  • wspieranie ciekawości i samodzielności,
  • rozwijanie pomysłowości i wyobraźni w działaniu; poprzez dostarczanie dziecku materiałów, narzędzi i środków oraz wskazywanie na różne możliwości ich wykorzystania,
  • zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie, w grupie rówieśniczej.