Szkoła Podstawowa nr 60
im. Wojciecha Bogusławskiego w Poznaniu

Konkurs przyrodniczo-geograficzny

Wyobraźcie sobie, że przed waszym domem ląduje kapsuła czasu, z której wychodzi człowiek z przyszłości z roku 2500, nazywa się Homo maxi iteligens. Mówi Wam, że w jego świecie nie ma już drzew, wszystkie zostały wyniszczone przez zatrucie środowiska, nie ma zwierząt roślinożernych, które padły z głodu, nie ma drapieżników, które również wyginęły. Aby ratować planetę skonstruowano specjalne maszyny przeprowadzające fotosyntezę i zwierzęta roboty. Człowiek z przyszłości nigdy nie widział drzew i roślin i jest nimi zafascynowany.


Waszym zadaniem jest opracować przewodnik dla gościa z przyszłości po pomnikach przyrody i/lub obszarach chronionych w Poznaniu. Powinien on zawierać:
1. Przedstawienie Homo maxi iteligensowi działań podejmowanych w naszych czasach, mających na celu ochronę roślin i przyrody.
2. Kapsuła czasu pobiera dużo energii i wasz gość odleci za 3 godziny, dlatego musicie przygotować plan zwiedzania pomników przyrody i/lub obszarów chronionych w taki sposób, aby w ciągu 3 godzin zobaczyć to, co zaplanujecie, należy również określić środek transportu (pieszo, środki MPK).
3. Przygotowując plan nanosicie na mapę Poznania punkty docelowe i trasę.
4. Każdy punkt docelowy powinien zawierać zdjęcie, lub szkic oraz opis przedstawianego przez Was pomnika przyrody i/lub obiektu chronionego.
5. Przewodnik w formie papierowej przedstawiacie Waszym Mentorkom: Pani Beacie Kierzkowskiej i Marii Grzezińskiej.
6. Czas opracowania przewodnika i złożenia u Mentorek: 5 maja 2023r.

Nagrody:
Zwycięzca będzie mógł opuścić kapsułą czasu rok 2023 i przenieść się na 15 minut do wybranego przez siebie roku 🙂 Otrzyma również ocenę celującą za aktywność z przyrody lub geografii, dyplom, upominek.


Za zajęcie 2 i 3 miejsca ocena celująca z przyrody lub geografii oraz dyplom.

Każdy uczestnik otrzymuje pochwałę za udział w konkursie.
Zachęcamy do licznego udziału!

Skip to content